November 24 2017 15:50:04
Управление
· Начало
· Правила
· Новини
· Статии
· Форум
· Библиотека
· Връзки
· Фото галерия
· Красива България
· Търсене
· Връзка с нас
· Въпроси и Отговори
Последни статии
· Поройчани (втора част)
· Шевици от югозападна...
· Поройчани
· Видението при Римската...
· Вълчи празници
· Хумористичният...
· Къде остава...
· Видовден
Случайна статия
Св. Димитър - 26 октомври - (Народни обичаи)
Календар/Събития
<< Ноември 2017 >>
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Днес: Още...:
Случайна снимка
Влашка престилка
Влашка престилка
Народни носии
Теми във Форума
Последни теми
· Фотогалерия
· Красиви и интересни...
· Филми
· ЧЕШМИ И ЧЕШМАРИ
· ТАЙНИТЕ НА БАБИНАТА...
Горещи теми
· мечкадарските песни [60]
· Здравейте... [59]
· Текстове на народни... [51]
· Събори - къде, кога [40]
· Носии от Тракия и... [34]
Последни коментари
във фотогалерия
за жалост не е, по скоро...
Кюстендил
Когато гледам такива...
красиво е.
Вече намерих рамките (...

в статии
На същия сайт за Видин...
Легенди и предания за...
Статия за Видовден -...
Като съм ходил из...
Един интересен анализ...
Кирилизатор
Екипът на сайта
RSS Емисии
Абонирайте се за нашите емисии

Последни новини
Последни статии
Последни теми
Последни интернет връзки

Преглед на тема
 Отпечатай темата
Здравейте...
Куцулан
Искате да се представите?
Искате по-лесно да намерите съмишленици и потребители с взаимни интереси?

Представете се.
Направете го тук и сега! Cool

Кой, какво и защо го прави, как го прави, от къде и за къде, ... Grin

Име, прякор във форума, професия, интереси, хоби, любими сайтове, и т.н. ...
Мир и разбирателство
"Станеш ли овца, вълците са готови"

Куцулан
Тъй, тъй... все някой требе да подкара хорото, нъл' тъй? Wink

Ей ме на:

Име: Александър
Прякор: не казвам, познай го Grin
Професия: физик
Хоби и интереси: ядене, спане, мързел, пица, малко физика и други науки от време на време, пица, спорт, книги, програмиране, пица... пак ядене, спане и т.н... , пица... ,
моят аквариум, ранна и средновековна история, ранна история на религията, кръстоносни походи (на любителско ниво естествено), ей тоя сайт... вино (мерло, гъмза, мавруд), бира, български манастири, пица...
От къде: през девет морета вдън гори тилилейски

хъ, хъ...Grin
Редактирано от Куцулан на 08-07-2007 19:30
Мир и разбирателство

emilia_n
Пропусна да отбележиш от къде сиSmileWink
Ечо

emilia_n
Здравей,
Аз съм Емилия и съм от гр. Елена, но от няколко години живея и работя във Варна.
По професия съм историк, но не упражнявам професията си. Специализирала съм етнография/етнология както искаш, така го разбирай.
Моят псевдоним тук и навсякъде из форумите фактически е моето собствено име и първата буква от фамилията ми. А тя е рядко срещана.
И аз като теб обичам древната и средновековна история. Но се интересувам от археология, етнография и фолклор.
Не съм превърженик на пицата, а на традиционната българска кухня. Няма нищо по-хубаво от мамините и бабини гозбиGrinWink То червеното вино и аз го обичам, особено домашното. Но някак си през лятото повече върви шопската салата с чаша изстудена домашна сливова, гроздова, кайсиева. Кой каквато има под ръка.Grin
Ечо

Куцулан
emilia_n писа:
Пропусна да отбележиш от къде сиSmileWink

Е нали писах -
От къде: през девет морета вдън гори тилилейски

в буквалния смисъл.Wink

А за българските гозби - право думаш, нямат равни. Ама те и пиците на мама с ягнешка кайма (от село) нямат равниGrin
Мир и разбирателство

пабирока
Здравейте! Аз не знам нищо за вас, освен това, което виждам. За това сега ще ви напиша нещо кратко за себе си. Роден съм в София, в тогава съвсем крайния квартал Тухларни фабрики, или както го наричаха тогава местните цигани "Тула маала". Те бяха кротки, нашите цигани - имаха си работа всички и буйни бяха само в емоциите а като почнеха сватбите издигаха дадължително огромни шатри, под които всеки беше драг гост... Квартала ни беше като село и когато някой тръгваше към центъра казваше: Я че идем малко по градо! Малко улици бяха павирани и се ходеше "до града садо с единицата и с рейс 74, който въртеше пак там. Хората спокойно си ходеха на гости, гощавайки се задължително обилно, а нашата уличка вечер цялата се събирала у нас, защото ние първи нанашата улица имахме тиелевизор, български - Опера! Всеки се прибираше пеша после, по нощите у дома си, като единственото му притеснение можеше да бъде само, че жена му ще го чака с точилката зад вратата, а не че могат да го ограбят бандюги, изнасилят или набият скинари за това че има по-тъмен цвят на кожата, или просто не мрази циганите!
Аз иначе съм един млад човек със средно специално образование-печатар като първа професия. Обичам да вървя по старите калдаръми на нашите старинни селца, махали, по планините и градчета. Да вдишвам дъха дървото им да сядам по пейки идувари, и рисувам с часове. Прегръщам някой ъгъл, заоблен от времето или от майстора. Тъй топъл е, а е откамък Плача от щастие .И яд, че си отиват сега, ей тъй! За винаги.
Преди време събрах приятели и направихме група. Тогава още не беше на мода етно музиката, ами властваше Хеви митъла и Ню уейва. Въпреки това ние излязохме за пръв път на сцена с разработка на народната ни песен от Родопите Ищи ми майчо. Въпреки, че публиката беше изненадана от това тогава нечувано нещо прие добре това, което чу. За съжаление като дойде "новото време", стана изгодно да се подкрепя този и онзи и дойде васкокръпковщината на враст с бирения си "блус" и нашата група не пожела да се включи в "демократичната" навалица. Така изпаднахме в немилост пред новите стари муцуни, и разпада дойде педи да дойде дневния ред и на етното. Не успяхме да направим дори един професионален запис на някои от народните ни песни. Вярвам, че в тази страница ще намеря приятели, с които да можем да направим идеите за песни, които не успяхме да осъществим тогава!

С уважение: Пабирока
Р.S. прочетохте ли коментарите ми за гайдата и чипровските килими?
Редактирано от пабирока на 13-07-2007 21:28

Куцулан
хммм... като и преди казахме, дано този сайт помага на повече хора със сходни интереси да общуват и да има полза.

А за коментарите Smile
надувай гайдата и да не ти пука.
за килимите и аз съм виждал шарки на навахо. Имат сходство, но не съм се задълбочавал да търся какво е значението им при тях и при нас. Ако имаш инфо , давай ...
Мир и разбирателство

Мирилайлай
Здравейте,
казвам се Николай, живея в гр. София. Работя като програмист. Образованието ми също е в тази област – математика и информатика.
Освен професионалните ми интереси аз се интересувам много от история, археология, културата на различните народи, древни цивилизации и т.н. Интересно ми е да чета и така наречените книжки по краезнание – за историята на дадено място, преданията, легендите, манастирите...
Любимите ми места за разходки/посещения са музеи, книжарници, паркове, планината и др.
Любима музика - hard & heavy, популярен pop

Това е което се сещам в момента, ако има нещо питайте
Smile Smile

Lada
Здравейте!
Аз съм едно 17-годишно детИ от Русе. Smile Идвам от далЬЕко и говоря мЬЕко. Wink Професията ми е ученик, както се досещате. Тази учебна година ще ми е последна и аз страдам, защото нещо не ми се расте много, много... Иначе от няколко години се занимавам доста усилено с етнология и фолклористика. С приятелите ми участваме в теренни проучвания. Бих нарекла това занимание "работохоби" или нещо от рода. И аз самата не знам точно какво е, но ми харесва много. Разбира се, сега правя само опити да "летя", в тази материя, но вярвам, че след време ще стана един добър фолклорист. Или поне се надявам... Smile Второто нещо, което обичам най-много, е музиката. Слушам непрекъснато. Харесвам всякакви стилове, но основно си слушам пънк и народна музика, разбира се. Общо взето приемам всичко ново и интересно. Ходя по метъл концерти, но със същият успех отивам и на опера. Това е за мене. Сигурна съм, че тук ще се запозная с готини хора. Wink
Всичко добро. Smile

http://ongalassociation.blogspot.com/
Aseda
Казвам се Светлана и съм от София. В последно време повече съм в Банско.
Прякорът ми е Aseda - това са инициалите ми с по едно "а" в началото и края.
Икономист съм по образование, но винаги съм имала интерес към историята.
Последните 10-15 години имам интерес към всякакви парцали, както ги наричам. Събирам различни оригинални дантели -имам доста западно европейски, руски, чешки и български естествено. Също така събрах и доста бродерии - основно ръкави от Софийско и от Македония. Започнах с два чифша ръкави от Ресен и Костур. Те ми бяха наследство от една леля на майка ми, която ги е купувала в началото на ХХ в. от бежанци. Тяхното семейство също са били бежанци след Илинден. Освен това събирам всякакъв вид тъкани - възглавници, черги, престилки, месали, колани и т.н. Също и хурки, вретена, мотовилки, паламарки, гърнета, бакър , даже и един стар стан си купих, но за съжаление все още стои несглобен.
Имам голям интерес и към стари снимки - изгледи и портрети.
В последно време се занимавам с изследване на родословните дървета на родовете, от които произхождам.

emilia_n
Много добре правиш. Бита е живата памет на народа.
Ечо

tdjekova
Нали така любезно ме посрещнахте и подканихте да се представя - няма как да не го сторя :-) Пък и както обичам да говоря за себе си, може и да съжалите, че изобщо сте повдигнали въпрос за това :lol:

Казвам се Таня и нямам ник, не заради нещо друго, ми все не можех да измисля някой, който да ми харесва. Свикнах да се представям с името си навсякъде.

Обичам много народните танци и всичко свързано с тях, ама най-вече тях. На дърти години /33/ започнах да ходя в Атлетик при Емил Генов да се уча на народни танци. Тогава бях горда, че знам 5 хора, но фасонът ми много бързо се смачка, като видях какво и как другите играят. Но не се отчаях, защото ми харесваше - рипах, подскачах - къде в такт, къде - не, ама много се забавлявах. Народните танци ме спасяваха твърде често от черните мисли и покрай тях намерих много нови приятели и съм изживявала едни от най-веселите и прекрасни мигове досега. И с гордост мога да кажа, че знам около 140 хора в момента - какво ще кажете, а Smile

Попаднах тук чрез horo.bg. Регистрирах се и сега, ако ми кажете откъде мога да се абонирам за вашите новини, би било направо чудесно :-)

Гледам, че останалите тук са писали и за професията си - та да кажа и аз за моята - счетоводител съм, работя си професията, обичам си я, ама много често отивайки на работа си представям, как съм хванала метлата, отворила съм прозорците да се проветри и си почиствам кръчмичката, за да е чисто и приветливо и на хората, които ще дойдат да им бъде приятно и уютно и да не искат да си тръгват... Мечтииии... Ама може като поостарея повечко и не ми се седи в офис, да направя една готина кръчмичка, в която естествено само българска народна музика ще звучи и само български хора и ръченици ще се тропат и ще има три дни пили, яли и се веселили Smile

http://djekova.info/blog
пабирока
Е, аз бях провокатораGrin Мен да бият!Cool

Aseda
Мечтиии. И няма да има чалгаааааа!Smile

emilia_n
Не е лошо човек да мечтае. Аз пък искам да си направя етнографски музей в бащиното ми село - Буйновци. Но поне за сега ни пречи една моя роднина-съпруга на мой братовчед. Проблема е, че сградата е наследствена мелница. Въпреки това мисля, че ще стане. Имам съгласието на по-голямата част от родата. Имам и подкрепата на моя баща. Той е наследника с най-голям дял. Баща ми и дума не дава да се продава.
Ечо

Aseda
Емилия, ама това твойто село е много хубаво. Smile
Попаднах на сайта на община Елен за друго нещо и го видях.
Аз, от както обезобразиха AngryБанско, много завиждам Wink(благородно разбира се) на такива села. И Банско е било "буйно" някога, ама сега е бетонно.

emilia_n
Пожелавам ти живот и здраве да посетиш моето село Буйновци. Няма да съжаляваш. Ще останеш очарована от природата. Има една махала, която се нарича Пашовци. Оттам се вижда не само самото Буйновци, но и съседните села и махали. Дори град Елена. Много е красиво.SmileWink
Ечо

raszo
Здравейте, казвам се Радо с име в сайта raszo. Живея във Варна, карам си тролей и съм викар в местната Лютеранска църква. Хобито ми е етнографията и фолклора. Обожавам народната музика и може да се каже . че почти не слушам друга, с изключение на религиозната разбира се. Преди години бях започнал да си събирам разни тъкани, престилки и кърпи, след това интереса ми се разрасна и сега имам над 12 цели носии от различни райони на България. Страшно е забавно и красиво. На 27. 11. 2007 съм канен да направя изложба с това което имам в Тракийското дружество в града, надявам се да им хареса.

авлига
Здравейте!
Казвам се Димитринка и съм от Бургас.Фолклорът е неделима част от целия ми съзнателен живот,затова много се радвам,че чрез този форум,ще общувам с хора,които ценят това несметно богатство.Народната песен ме спасява в трудни моменти.Слушам и изпълнявам народни песни от почти всички фолклорни области.
Работя като учителка и водя фолклорната група на училището.Уверявам ви ,че децата харесват народната музика,напук на чалгата.Медиите,обаче,са длъжници на обществото,що се отнася до музикалната култура на подрастващите.
Толкова за сериозните неща.Време е за празници с многоНАРОДНА музика и вкусни български гозби.
Наздраве!Pfft

vezmoto
име:Везмото
интереси:повдигане на националното само4увствие
любими теми:вси4ко свързано с българския фолклор
цел:младите да се гордеят с националните ценности

Прехвърли се във форум:
Превод с Гугъл
Вход
Потребителско име

Парола

Все още не сте потребител?
Натиснете тук да се регистрирате.

Забравили сте си паролата?
Поискайте си нова тук.
Поговорки
Тръгнало море в река да се дави.
Потребителска анкета
Бихте ли се съгласили детето ви да учества във фолклорна трупа за изучаване на българските празници и обичаи

Да
Да
98% [52 Гласували]

Не
Не
0% [0 Гласували]

Може би
Може би
2% [1 Глас]

Гласа: 53
Трябва да влезете в профила си, за да гласувате.
Започнала: 24/12/2011 18:00

Архив на анкетите
Чат
Трябва да влезете, за да публикувате съобщение.

28/05/2017 22:39
Smile

28/02/2017 09:42
Кво да ви кажа - вече 10 години сме тук Clap

30/10/2016 19:28
Здравейте,СКЪПИ ПРИЯТЕЛИ-ЧЛЕНО - ВЕ НА ЛЮБИМИЯ МИ САЙТ,А И НЕГО- ВИ ГОСТИ! Обръщам се тук към всички вас с гореща молба- НАСОЧЕТЕ МЕ КЪМ БЪЛГАР

24/05/2016 16:35
Чести 24-ти май на всички членове на Любимия ми Сайт! Честит 24-ти май на неговите създатели и радетели той да е такъв и да съществу ва! Честит 24

27/09/2015 16:50
Здравейте! Бих искала да помоля за съдействие. Необходим ми е текстът на родопската песен "Дума са дума от стари люде", изпълнявана от трио "Р

10/06/2015 07:50
Здравейте, много моля за седействие. Спешно търся Българска песен, изпълняват я по сватбите. Която се изпълнява от мъж и до колкото разбрах

21/03/2015 08:04
Скъпи приятели, ИМАМ МНОООООГО ДА НАПИША И ПО ПРЕДЛО ЖЕНАТА ОТ МЕНЕ ТЕМА "ЗМЕЙОВЕ,ДРАКОНИ...
", А И ДА ВИ ПРЕД ЛОЖА ЕДНА НОВА ТЕМА. Разни пробл

21/03/2015 07:59
Честита Пролет на всички приятели и почитатели,и посетите ли на Любимия ми Сайт Честита Пролет на неговите Админи - стратори!!!ДА СТЕ ЖИВИ И

20/04/2014 10:17
Весели празници Thumbsup

19/04/2014 15:30
ХУБАВИ ВЕЛИКДЕНСКИ ПРАЗНИЦИ НА ВСИЧКИ ВАС - ПРИЯТЕЛИ НА ЛЮБИМИЯ МИ САЙТ!

Гласувайте за нас в BGtop

Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!!

Време: 0.13 секунди - 56 Търсения 25,469,631 уникални посещения