December 16 2019 00:00:27
Управление
· Начало
· Правила
· Новини
· Статии
· Форум
· Библиотека
· Връзки
· Фото галерия
· Красива България
· Търсене
· Връзка с нас
· Въпроси и Отговори
Последни статии
· Иван Марков (Иван...
· Поройчани (втора част)
· Шевици от югозападна...
· Поройчани
· Видението при Римската...
· Вълчи празници
· Хумористичният...
· Къде остава...
Случайна статия
Габренски "Св. Димитър" (наричан още Чукуровски) - (Енциклопедия "Манастири")
Календар/Събития
<< Декември 2019 >>
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Случайна снимка
Теми във Форума
Последни теми
· Текстове на народни...
· погребални песни
· Къпинчовци, цоглавци,...
· Митове, легенди за...
· СУРВА - древен...
Горещи теми
· мечкадарските песни [60]
· Здравейте... [59]
· Текстове на народни... [52]
· Събори - къде, кога [40]
· Носии от Тракия и... [34]
Последни коментари
във фотогалерия
за жалост не е, по скоро...
Кюстендил
Когато гледам такива...
красиво е.
Вече намерих рамките (...

в статии
Една статия с някои...
Интересното е, че почти...
На същия сайт за Видин...
Легенди и предания за...
Статия за Видовден -...
Кирилизатор
Екипът на сайта
RSS Емисии
Абонирайте се за нашите емисии

Последни новини
Последни статии
Последни теми
Последни интернет връзки

Преглед на тема
 Отпечатай темата
народни хора
laliza
Много неща изписахме ние вече за народните ни песни и обичаи, а народните хора остават в сянка, а къде ти празник без хоро. То е ясно, че за хората е трудно да се говори, тях човек трябва да си ги изтропка, па да набие крак, да извика едно иииихууу и да накара и музикантите да се поизпотят и да си викат: Леле закъса се, ни се оро кине, ни се тупан дере.

Но въпреки това мен за хората ми е реч и особено ме интересува, по вашите краища играят ли се още, ама не така във фитнес залата, ами на мегдана, на сборове.. Кои хора се играят днес и още повече кои хора са играли нашите баби и дядовци. Всички знаем право, дунавско и елено моме, но има толкова много други, които направо си изчезват вече.
Поводът да се престраша да напиша това, беше, че открих няколко страхотни видеоклипа на автентични хора от Северозападна България, село Липен, обл. Монтана. И искам да ги споделя с Вас, а и да разпитам, дали сте чували за тези хора. Това са: Калушарска( за обичая калушари, може би трябва отделно да се напише), Раковата (това хоро се играе на една песен: Ой Рако, Рако, чичо Рако.., ако някой я знае, нека я каже, освен това се среща и под името: Айд на лево, ай на десно.), Тарамбеева, Кулска, Изречанка, Чичовата, Станкината, Копаница-шарено хоро.

Защо ме впечетлиха толкова тези изпълнение, ако се разровите из youtobe ще намерите наистина много записи на хора, изиграни от новосъздадените групи, но при повечето от тях стилът, духът на хорото сякаш е изчезнало, да не говорим, че повечето играят все едно и също и са го обърнали повече на гимнастика, отколкото на танци. За щастие има и изключения и за тях ми се иска да пишем тук. Както при тези баби и дядо, на които веднага им личи меракът.

YouTube видео

Впрочем записите са правени в Академията в Пловдив, по време на един семинар за автентичен български фолклор. Семинарът ще се проведе и тази година веднага след събора в Копривщица и е отворен и за българи.
http://www.folksemin...garian.cfm

muntsho
YouTube видео

По традиция в БГ хубавите неща са по три пъти, а от повече... боли глава, а че и други части от анатомията! Grin
Редактирано от muntsho на 23-05-2010 12:34
Умния учи цял живот и твори добрини, а глупака се ражда "знаещ"... но безполезен и за себе си!

muntsho
YouTube видео

Граовските шопе - това са най-жизнените хора' и весели песни на България!
(Скромното мнение на един северняк! Wink )
Умния учи цял живот и твори добрини, а глупака се ражда "знаещ"... но безполезен и за себе си!

muntsho
YouTube видео

- Елено моме, Елено,
не гази сено зелено.
Сено косяха джамбази,
и на елена думаха.
- Елено моме, Елено,
не гази сено зелено.
Еленината майчица
на Елена думаше.
- Елено моме, Елено,
не гази сено зелено.
Еленините очици
черни са черешови.
Еленините очици
светят като звездици.
Еленините веждици
вити са те гайтани.
Еленината снагица
тенка е тя тополка,
стройна е тя черешка.
Аз когато я зърнах,
око ми в нея остана,
сърцето ми заби лудо.
Аз на Елена говоря,
аз на Елена продумвам:
- Ела при мене, Елено,
не гази сено зелено!

Bonchev
Текста на тази песен, който знам от своята баба:

Еленината майчица
еленината майчица
тя на Елена говори
тя на Елена говори.

Елено моме, Елено
Елено моме, Елено
не гази сено зелено
ша ти излезе солено

Косачи сено косили
косачи сено косили
косили и са сърдили
косили и са сърдили

Моми са сено пластили
моми са сено пластили
пластили и са молили
пластили и са молили

Елено моме Елено
Елено моме Елено
не гази сено зелено
ша ти излезе солено

Еленините йочици
Еленините йочици
те чинят шепа жълтици
те чинят шепа жълтици

Еленините клепачи
Еленините клепачи
който ги види се плачи
който ги види се плачи

Ах Елено моме Елено
не гази сено зелено!
Редактирано от Bonchev на 23-05-2010 16:04
rodnavira.cz/galerie_tbn/original_rvznak.jpg
Гордея се, че съм славянин!

laliza
И понеже започнахте с елениното хоро, качих тук различни инструментали, който има други нека да добавя, нека да ги съберем на едно место.
http://www.4shared.c...NINO_.html
Хорото е в размер 13/16: 222223, но и тук хореографи и музиканти не са единодушни, напоследък често се дава като 7/8 с трети удължен дял.

За елено моме или елениното хоро в България навсякъде пише, че е северняшко. Но е интересно, че хорото е известно и в гръцката част днес на Македония, особено района около Флорина. И ми е интересно как е станал този процес на пренос. Все пак от Мизия до Македония е доста път (ако допуснем, че първо се е появило там), още повече че в Тракия не се играе. Същото нещо е и с пайдушкото хоро, при нас се води за северняшко, но се играе и в гръцка Тракия, и в Македония в различни варианти.
Моля за сериозни коментари без елементи на национализъм от рода на "те са го открали от нас". просто ако се започне дискусията на такова ниво ала youtobe ще помоля модераторите да заключат темата.

На следващия клип има няколко хора от Флорина, третото мисля е елено моме, за сравнение.

YouTube видео

П.С. Не знам защо връзката с youtobe не се получава
http://www.youtube.com/watch?v=o3gW0XhlXro&feature=related

amarcho
zdraveite dano nqkoi da mi pomogne , po slu4ai 115 godini 4iteli6te zarq pravec ima6e koncert , zapoznah se s jena kazva6e se maria be6e rusa na okolo 35 godini ima da6terq na 13 no i znam samo pyrvoto ime i mislq 4e se zanimava s narodni tanci za6toto be6e mnogo zainteresuvana ot tqh , ako nqkoi moje da pomogne

Мирилайлай
Ами ако напишеш въпроса си на български може някои и да ти отговори.
Редактирано от Мирилайлай на 03-11-2010 06:43

amarcho
мерси моя грешка Smile , та по ? по случай 115 години на читалишето в правец имаше концерт , там се запознах с една жена казваше се мария ( около 35 руса разбрах че има 13 годишна дъщеря , живо се интересуваше от народните танци затова си мисля че се занимава с това ) ако някои може да помогне

Куцулан
То тва хубаво, ама какъв точно е въпросът? Тя ли търси нещо, или ти търсиш? Smile Най-добре май да им се обадиш с читалището и да питай дали някой знае кои са присъствали.
Мир и разбирателство
"Станеш ли овца, вълците са готови"

amarcho
аз я търся нея защото личеше че не е от правец и реших че някои може да има някаква представа коя е тази жена , а колкото до читалището беше свободен вход и едва ли някой знае

Бяла Стана
Невероятно красиви танци и китен фолклор имаме! Изключително ме радва тенденцията все повече млади хора да се интересуват от народни танци! Това е отличен начин за отличен тонус не само на тялото, но и на духа! Поздравявам ви с една пъргава джангурица в изпълнение на танцьори от НФА "Филип Кутев"

http://www.youtube.com/watch?v=pgxbqSj1gUE

Прехвърли се във форум:
Превод с Гугъл
Вход
Потребителско име

Парола

Все още не сте потребител?
Натиснете тук да се регистрирате.

Забравили сте си паролата?
Поискайте си нова тук.
Поговорки
Бърз на лъжица, тромав на теслица.
Чат
Трябва да влезете, за да публикувате съобщение.

03/03/2019 07:55
Честит 3ти март Одобрявам

04/01/2019 08:39
За много години. Да сте живи и здрави и много успехи. Здравей

06/03/2018 17:44
Здравей

28/05/2017 22:39
Smile

28/02/2017 09:42
Кво да ви кажа - вече 10 години сме тук Clap

30/10/2016 19:28
Здравейте,СКЪПИ ПРИЯТЕЛИ-ЧЛЕНО - ВЕ НА ЛЮБИМИЯ МИ САЙТ,А И НЕГО- ВИ ГОСТИ! Обръщам се тук към всички вас с гореща молба- НАСОЧЕТЕ МЕ КЪМ БЪЛГАР

24/05/2016 16:35
Чести 24-ти май на всички членове на Любимия ми Сайт! Честит 24-ти май на неговите създатели и радетели той да е такъв и да съществу ва! Честит 24

27/09/2015 16:50
Здравейте! Бих искала да помоля за съдействие. Необходим ми е текстът на родопската песен "Дума са дума от стари люде", изпълнявана от трио "Р

10/06/2015 07:50
Здравейте, много моля за седействие. Спешно търся Българска песен, изпълняват я по сватбите. Която се изпълнява от мъж и до колкото разбрах

21/03/2015 08:04
Скъпи приятели, ИМАМ МНОООООГО ДА НАПИША И ПО ПРЕДЛО ЖЕНАТА ОТ МЕНЕ ТЕМА "ЗМЕЙОВЕ,ДРАКОНИ...
", А И ДА ВИ ПРЕД ЛОЖА ЕДНА НОВА ТЕМА. Разни пробл

Гласувайте за нас в BGtop

Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!!

Време: 0.09 секунди - 42 Търсения 27,973,239 уникални посещения