Селото заедно с Драгомирово, Гостиля, Брегаре и Асеново е едно от петте села, основани от банатски българи католици, завърнали се от Банат след Освобождението на България през 1878 година.
Жителите на Бърдарски геран произхождат предимно от Стар Бешенов. В края на ХІХ век в селото се заселва и известен брой немци от Банат.
В селото има 2 католически църкви, една от които е била на енория от немско население , но за сьжеление тя е почти разрушена.
В селото свещеник е бил Евгени Босилков, който по скалъпено обвинение за антидържавна и шпионска дейност през 1953 година е осъден от комунистическата власт на смърт, а впоследствие, като мъченик на църквата, е обявен от папата за "блажен"!
Поради конфесионалната разлика контактите между жителите на Бърдарски геран и на околните православни села са изключително слаби и бърдарчани контактуват предимно с останалите католически села.
В селото има танцов състав, който изпълнява банатски танци. Също така те пеят на банатски български. За всеки празник те подготвят незабравими концерти, които се радват на много голям интерес от страна на жителите на селото.
Особеност на бита са и типичните за селото топли спални завивки, наречени дуни! Това са напълнени с гъши пух дебели, изключително меки и топли завивки. Пухът за тях се събирал, като всяка пролет са оскубвали пуха от гъските. Оттам е популярният в цяла България израз "Оскубах го (или ще те оскубя) като банатска гъска!"
Традиционните ястия в селото са с малко странни имена, но за сметка на това са изключително вкусни.
Едно такова ястие са например галушките. Тачки, листа на сухо, паприкаш, крофли, пифкя, точно с тиква - това са едни от многото вкусни банатски ястия. Друго традиционно ястие е чорба с листа и панирано пилешко месо.
Описанието на банатската кухня би било непълно, ако не споменем кавърмата - рядък специалитет от дреболии, бяло месо, кожа и непременно - кръв на току-що заклана домашна птица.
Но тъй наричаната "чорба с листа" или "чорба от листа" съвсем не означава чорба от листа - върбови, орехови, тополови и пр. Ако ставаше и такава чорба, би било чудесно! Банатската "чорба с листа" всъщност е особено вкусна мазна супа от домашно приготвено нещо като фиде, но много по-тънко и вкусно от него!
за Банатските българи
Банатските българи са потомци на бунтовниците, които след поражението на Чипровското въстание в края на ХVІІ век намират спасение в Австро-Унгария. След Освобождението част от тях се връщат в България. Други живеят в чужбина, но не забравят своя корен.
Запитан какво са запазили банатските българи от нашия фолклор, Паул Тодорика от село Стар Бешенов, Румъния отговори: "От българския фолк - песните, носията и танците".
Те говорят най-стария български диалект, който се нарича павликянски.
Банатчаните първи донесли в България пружинените кревати, железните плугове и каруци. В Бърдарски геран построили огромна катедрала, в която е служил блажений Евгени Босилков.
Здравейте! Преди доста време публикувах тази статия. Мислех да сложа и снимков материал но нещо не се получава. Изглежда снимките ми са по-голям размер от разрешените в сайта. Ако желаете да разберете повече за бита на банатските българи влезте в този блог www.karadzhova.blogspot.com/